A hulladék felhasználásának alternativái

A BrikettMobil projekt elindítását kettős cél vezérelte. A faipari illetve mezőgazdasági üzemekben folyamatosan termelődő fahulladék szállítás nélküli, helyben történő feldolgozása, illetve az így létrehozott jó minőségű, magas fűtőértékű fabrikettel környezetbarát fűtési lehetőség biztosítása.

A feldolgozó üzem telephelyére kiszállítható és ott működő mobil brikettáló berendezés valós, kézzel fogható értéket teremt a kidobásra szánt hulladékból, miközben munkalehetőséget biztosít hátrányos helyzetű embereknek, akik a berendezést működtetik, illetve raktározási, logisztikai feladatokat végeznek.

Cikksorozatunkban a fűtés történeti fejlődésétől a brikettálás technológiai folyamatának bemutatásig szeretnénk megismertetni az olvasót azokkal a szempontokkal, amelyeket a technológia fejlesztés és az üzleti modell kidolgozása során figyelembe vettünk.

A társadalmak mindig termeltek hulladékot és bár próbálták csökkenteni a mennyiséget, tényleg úgy gondoljuk, hogy lehetséges a „nulla hulladék”? Ha igen, akkor azt feltételezzük, hogy a sok fejlett gazdaság, jelentős mennyiségű pénzt pazarolt az új hulladékkezelő létesítmények és a hozzájuk kapcsolódó gyűjtési infrastruktúrák létrehozására, amelyeknek a közeljövőben semmit nem kell kezelniük.

Amennyiben viszont úgy véljük, hogy a társadalom mindig állít elő hulladék anyagot, akkor meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet hatékonyan felhasználni őket a társadalom és a környezet javára, és hogyan tudjuk a hulladékgazdálkodást erőforrás-gazdálkodássá modifikálni.

A hulladék egy erőforrás, talán rossz formában vagy helyszínen van, de erőforrás, és ezért nem szabad eldobni. Ez az oka annak, hogy olyan sok erőfeszítésre van szükség a feldolgozó technológiák fejlesztésében, amelyek lehetővé teszik az erőforrások és a maradékhulladékok gazdasági értékének felszabadítását. Újrahasznosítjuk az üveget, a műanyagot, a fémeket és a papírt. A kertből származó hulladékból komposztot készítünk. Továbbá az EU, és különösen az Egyesült Királyság kormánya ösztönzi az embereket, hogy energiát termeljenek az élelmiszer-hulladék anaerob emésztéséből. Mindezek ellenére jelentős mennyiségű maradványhulladék marad.

Mit csinálunk a maradékhulladékkal? Azt is égetjük, remélhetőleg a hulladék energiaégetésből (WTE) energiát nyerünk vissza, de ez nem egy népszerű megoldás az EU előírásait figyelembe véve. További lehetőség a mechanikai-biológiai hulladékkezelés (MBH) vagy mechanikus hőkezelés (MHT), aminél megfelelő anyagokat (újrahasznosítandó anyagokat) lehet létrehozni a későbbi feldolgozáshoz, miközben a szerves frakciót bontják / emésztik.

Vannak olyan komplex modellek, mint a Környezetvédelmi Ügynökség WRATE modellje a különböző hulladékkezelő létesítmények környezeti hatásainak becslésére és összehasonlítására.

Azonban létezik olyan alapfeltétel is, amely felülbírálhatja az ilyen tudományos értékelést, amennyiben a helyi hatóság / önkormányzat választja ki a kezelési megoldását. A hulladéklerakók EU-n belüli jelenlegi népszerűtlensége és a biológiailag lebontható anyagok hulladéklerakóktól való elterelésére vonatkozó jogszabályok, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának korlátozása érdekében, a hangsúlyt a termikus kezelés és az MBH megoldások kifejlesztésére irányítja.

Ezeket a lehetőségeket sok helyi hatóság / önkormányzat Európa-szerte gyorsan fejleszti a fennmaradó települési hulladék kezelésére. Hazánkban az önkormányzatok nehéz helyzetben vannak, főként a hátrányos helyzetű területeken. A zöld hulladékok elszállítása komoly anyagi megterhelést jelent. Amennyiben helyben égetéssel próbálják csökkenteni a hulladék mennyiséget, akkor viszont komoly környezet-károsító hatást érnek el, ami a termőföldek minőségét rontja. A Sajó Brikett Nonprofit Kft. innovatív technológiával rendelkezik, mellyel segíteni kívánja az önkormányzatok zöld-, illetve fa- és mezőgazdasági hulladékmaradványainak feldolgozását. A Sajó Brikett Nonprofit Kft. mobil brikettáló gépével, kiváló tüzelőanyag állítható elő. A gép magas nyomáson préseli a hulladék maradványokat, kötőanyag hozzáadása nélkül. Így 100 % természetes tüzelőanyagot kapunk, mely magas fűtőértékkel rendelkezik.

…..
Mobil brikettálás
A tartalom a magyar állam és az Európai Unió támogatásával jött létre a SAJÓ BRIKETT Nonprofit Kft GINOP-5.1.7-17-2018-00138 pályázata keretében.

A fejlesztés célja egy mobil brikettáló rendszer beszerzése, melynek szolgáltatásként történő hasznosításával a vállalkozások a náluk hulladékként keletkező biomasszát (papír, faipari, mezőgazdasági, erdészeti hulladék) saját telephelyükön brikettté alakíttathatják. Ezzel külön beruházás nélkül csökkenthetők a tárolási problémák, illetve – a tömörítés során felmerülő további költségeket is figyelembe véve – a jóval a piaci ár alatt juthatnak jó minőségű tüzelőanyaghoz. A projekt üzleti célcsoportját azok a vállalkozások alkotják, akiknek egy ilyen beruházással kapcsolatos pénzügyi korlát vagy a keletkező mennyiség miatt jobban megéri a kapacitás időszakos bérlése, mint saját kapacitás építése, vagy fűrészpor, illetve apríték alapanyagként történő értékesítése.

Az ügyfeleknél jelentkező pénzügyi szempontok mellett a projekt kiemelt értékként kezeli a környezeti fenntarthatóságot, ami a brikettált biomassza hasznosítása kapcsán az alacsonyabb környezeti terhelés és a magasabb energiahatékonyság formájában jelenik meg. Társadalmi vállalkozásként fontosnak tartjuk továbbá, hogy az egyes településeken keletkező zöldhulladék vagy papír helyben feldolgozásra és brikett formájában hasznosításra kerüljön, ezért a szolgáltatást méltányos áron elérhetővé tesszük önkormányzatok számára is.

További információ, kapcsolatfelvétel:
Brikettmobil weboldala
Mobilbrikettálás – Briketmobil Facebook oldala
Miért mobil a brikett?

(X)